Hak Hakkındaki İçerikler


Kategori

Kitap

Yazar

Basında

Timetürk - 2 Yeni Kitap http://www.timeturk.com/tr/2013/03/08/mana-yayinlari-ndan-2-yeni-kitap.html

Mana Yayınları'ndan 2 yeni kitap

Mana Yayınları'ndan iki yeni kitap okuyucularıyla buluşuyor.


TIMETURK / Haber Merkezi

Sinan Kızılkaya'nın "Kürt Siyasetinde Örgüt Kültütü" ve Dr. Casim M. Sultan'ın "İslam Tolumu'nun Yeniden Doğuşu 4 / Tarihsel Hafıza" adlı kitapları Mana Yayınları etiketiyle çıktı.


"Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü"

Kitap Tanıtım Yazısı :


Bu metinde dile getirilen birçok görüşün genellemeler içerdiğinin farkındayım. Bu durum, bir tarafta kuşatıcı bir resim çıkarma kolaylığı sağlarken birçok ara hali/kategoriyi değersizleştirme riski de taşımaktadır. Çoğunlukla göz ardı edilen bir resmin açığa çıkarma arayışı maalesef böyle bir riski üstlenmeyi gerektiriyordu. Oysa ara haller çoğunlukla yok sayılan soluklanma aralıklarının yeşerdiği ortam olarak barışın gerçekleşeceği zemini de bize gösteriyor. 

Zorluklara odaklanan bu metin barış umudu ile yazıldı. Barışın tarafı olacak bir siyasal örgütlenmenin yapısal zorluklarını görünür kılmaya, önümüzde....
Haksöz - Yeni kitaplar http://www.haksozhaber.net/mana-yayinlarindan-yeni-kitaplar-56072h.htm

Mana Yayınları’ndan Yeni Kitaplar

“Düşüncede Açılım Manada Derinlik” sloganıyla yayın faaliyetini sürdüren Mana Yayınları, okurları yeni kitaplarla buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkçeye kazandırılan 3 çeviri kitap, ilgilileri ile buluşmayı bekliyor.

Ali Ekber Konuk / Haksöz Haber

Zen / Kadın-Cemile Kadivar

Modern paradigmanın İslam’a açtığı kültürel savaşın önemli cephelerinden biri olan ‘kadın’ meselesini Kadivar, bu kitabında etraflıca ele alıyor. İran’da Kültür Bakanlığı yapmış bir isim olan Ayetullah Muhacirani’nin eşi olan yazar, 90’lardan bu yana ‘Müslüman coğrafya’ ile ilgili yazılar da kaleme alıyor.

1997 tarihli bu çalışmasıyla Kadivar, çokça tartışılan ‘ataerkillik’ bağlamında konuyu irdeliyor. Tezlerini daha çok, halk kültüründe kadim olan temayüllere ve israiliyata dayandırıyor. Yani bugün Müslüman muhayyilede var olan ‘sakat’ kadın algısında israiliyatın önemli etkidi vardır. Bununla ilişkili olarak yine ‘Doğu’ halklarının yaşayışında mevcudiyetini koruyan, kadının yanlış konumlandırılışı, kısa devreler dışında baskın haldedir.

İran özelinde de konuya eğilen başlıklara sahip kitap, rahat bir dile sahip olup sarih üslupla meseleyi inceliyor....


Haber7 - Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü http://www.haber7.com/kitap/haber/1007619-kurt-siyasetinde-orgut-kulturu

Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü

Bu metinde dile getirilen birçok görüşün genellemeler içerdiğinin farkındayım. Bu durum, bir tarafta kuşatıcı bir resim çıkarma kolaylığı sağlarken birçok ara hali, kategoriyi değersizleştirme riski de taşımaktadır...


Çoğunlukla göz ardı edilen bir resmin açığa çıkarma arayışı maalesef böyle bir riski üstlenmeyi gerektiriyordu. Oysa ara haller çoğunlukla yok sayılan soluklanma aralıklarının yeşerdiği ortam olarak barışın gerçekleşeceği zemini de bize gösteriyor.

Zorluklara odaklanan bu metin barış umudu ile yazıldı. Barışın tarafı olacak bir siyasal örgütlenmenin yapısal zorluklarını görünür kılmaya, önümüzdeki yolda sadece PKK'nin değil herkesin hikâyesine eklenecek düğümü ortaya çıkarmaya çalıştı.

haber, hermenotik kuran sünnet http://www.haber7.com/kitap/haber/935478-hermenotik-kuran-ve-sunnet


Hermenötik, Kur'an ve Sünnet

Müslüman müfessirlerin Kur'an ve Sünneti daima sahip oldukları önkabul ve beklentiler ışığında anlayıp tefsir etmeleri bu kitabın konusunu oluşturmaktadır.


EPİSTEMOLOJİK ESARETTEN KURTULMA ÇABASI

Bu yüzden de kitap "HermenötikKur'an ve Sünnet" adını almıştır. Yazar, Müslüman âlimlerin yaptıkları içtihat ve tefsirlerin de "metinlerin tefsiri ve anlaşılmasının müfessirin önkabul ve beklentilerinden bağımsız olmadığı" hermenötik ilkesine dayandığını ve bunun hiçbir istisnası olmadığını göstermeye çalışmaktadır.

Ayrıca bu kitap doğru tefsir, içtihat ve fetvanın temel bir şartı olarak Müslüman âlimleri her asırda başvurdukları önkabul ve beklentileri gözden geçirmeye davet etmektedir. Çünkü dini bilginin tekâmülü bu yeniden gözden geçirme olmadan mümkün değildir. İslam dünyası, Modern Batı Medeniyetinin karşısına çıkardığı oldukça karmaşık teorik ve pratik sorunlardan ancak bu şekilde kurtulabilir.

Bu kitap öncelikle Kur'an ve Sünnet'i anlamak gibi bir derdi olanlara yönelik yazılmış bir kitaptır. Kur'an'a iman edip onunla ibadet etmenin ötesinde onu anlamak ve çağdaş insanın sorularına cevaba dönüştürmek isteyenlerin karşı karşıya olduğu temel sorular vardır:

haber7 - Arap baharı http://www.haber7.com/kitap/haber/783750-ortadoguyu-sekillendiren-iki-slogan

Ortadoğu'yu şekillendiren iki slogan

Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı, Dünyanın kalbi mertebesinde gördüğü Arap Dünyası'nda yaşanan Bahar rüzgarlarının tüm dünya nasıl etkilediğini kaleme aldı.


Arap Dünyası (Batılıların kavramıylaOrtadoğu) dünyanın kalbi mertebesindedir, burada meydaha gelebilecek her hangi bir değişim tüm dünyayı etkisi altına almaya müsaittir" diyen Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı'nın kaleme aldığı ve Arap ülkelerindeki halk ayaklanmalarının anlatıldığı ''Arap Baharı'' isimli kitapta Arap Baharından çıkartılması gereken 23 ders olduğu savunuluyor.

Mana Yayınlarından çıkan kitapta okuru önce 20. yüzyılın başına götüren Kışlakçı, Osmanlı'nın tarih sahnesinden çekilmesinden sonra batılıların Orta Doğu ve Afrika'yı nasıl şekillendirdiğini anlatıyor,

2010 yılının sonu ile 2011 yılının başında Tunus ve Mısır'da başlayan ve kısa süre içinde tüm bölgeyi etkisi altına alan halk hareketlerinde iki slogana dikkat çeken yazar, "Eş-Şa'b Yurid İskate'n Nizam (Halk rejimin düşmesini istiyor ve Eş-Şa'b Yurid İskate'r Reis (Halk Başkanın düşmesini istiyor) sloganlarının yeni bir siyaset dilinin doğduğunun açık kanıtı olarak gösteriyor.

HaberName - Mana Yayınları
http://www.habername.com/haber/ilim-yurdu-mana-yayinlari-marmara-ilahiyat-islami-dusunceler-lokomotif-yayinevi--17848.htm


İslami yayıncılıkta yeni bir soluk: Mana

 
Kültür Sanat dünyasının lokomotif ilçelerinden Fatih'te İslami düşünceleri içeren yayıncılık konusunda lokomotif yayınevi oluşturmak isteyen yeni bir oluşuml kapılarını "ya Allah" diyenlere açtı

Türkiye'nin kültür sanat ve yayıncılık denilince akla ilk gelen ilçelerinden biri olan Fatih'te yeni bir mekan kapılarını İslamiyet'e gönül verenlere sonuna kadar açtı. Sofular Mah. Ali Emri Sok. No.7 Fatih İstanbul adresinde faaliyete geçen İlim Yurdu'nda toplantı, panel ve sohbetlerin yanı sıra yayıncılık faaliyetleri de yapılıyor. 

Mekanın mimarı Latif Kınataş, İlim Yurdu'nda İslamiyetle ilgili düşünce eksenli organizasyonların yanı sıra, Mana Yayınevi çerçevesinde İslami düşünce eksenli yayınlar da yaptıklarını belirtiyor. 

Çocuk dünyasına açılan yeni bir kapı http://www.haber7.com/kitap/haber/446917-cocuk-dunyasina-acilan-yeni-bir-kapi

Çocuk dünyasına açılan yeni bir kapı

Çocuklar için bugüne dek birbirinden renkli, birbirinden cazip, birbirinden al benili kitaplar yayınlandı. Ama onlara farklı bir kültür dünyasının ve edebiyatın kapısı hiç açılmadı. Neva çocuk o kapıyı açan ilk yayınevi oldu.


Tıpkı oluşturduğu özgün anlatım dili ve görsel estetik ile artık dünya çapında Fransız sinemasına rakip olan Fars Sineması gibi Fars çocuk edebiyatı da özgün bir dil ve etetik geliştirmiş durumda. Ancak batılı edebiyatın baskın propagandası ve pazarlama gücü sayesinde bu edebiyat da tıpkı Fars sinema ürünleri gibi bizim dünyamıza şimdilik teğet geçiyor.

Ancak Neva Çocuk Yayınları, o dünyanın farklı lezzetini de çocuklara ulaştırmak için ilk adımı atan yayınevi oldu. “Çağdaş Çocuk Hikayeleri” dizisinden çıkan on kitaplık serinin 9 tanesinin tamamı Farsça’dan çevrilmiş. İçinde İranlı yazarların ağırlıkta olduğu dizide sadece Claire Jobert tarafından kaleme alınan Minik Farenin Duası adlı kitap farklı.  

Kudüs`e Kırmızı Minare`den bakış http://www.haber7.com/kitap/haber/442891-kuduse-kirmizi-minareden-bakis

Kudüs'e Kırmızı Minare'den bakış

Kudüs her zaman olduğu gibi gündemin yine en üst başlıkları arasında yer alıyor. Mahmud Abbas ile ilgili iddilaar gözleri bir kez daha Hamas'a çevririken, bu örgütün eski resmi sözcüsü de Hamas ruhunu anlattı.


Bir yandan Radikal dinci Yahudilerin, Musevilerin en kutsal günü sayılan Yom Kippur'un (Kefaret Günü) arefesinde El Aksa Camiine düzenlediği baskın sonucu Haremüşşerif ve Kubbedüssahra başta olmak üzere yaşanan olaylar, bir yandan BM Güvenlik Konseyi'de İsrail'in Gazze'ye yönelik son insanlık dışı saldırısıyla ilgili tartışmalar gözleri yeniden Kudüs'e çevirdi.
Milli Gazete - Manalı Kitaplar http://www.milligazete.com.tr/haber/Mana39li_kitaplar/123705

'Mana'lı kitaplar

Yayın hayatına yakın dönemde atılan Mana Yayınları okuru ilk etapta sekiz eserle buluşturdu. Yusuf İmamoğlu'nun "Niçin İslam" adlı eseri İslam'ın insanda varolan yol göstericilik ihtiyacını karşıladığına değiniyor. Kitapta adalet, özgürlük ve mutluluk nedir, Batı Medeniyeti, sosyalizm ve Mistisizm ne vaat ediyor sorularının cevabı aranıyor. Ahiret konusuna da eğilinen kitapta çözümün İslam'da olduğu vurgulanıyor. Yazarın ikinci kitabı ise "İslam'ın Temelleri" başlığını taşıyor. Kitapta İslâm, Kelime-i Tevhid/ Şehadet Etmek, Namaz, Oruç, Zekât, Hac ve Kurban konuları da yer alıyor.

Mana Yayınları'ndan çıkan diğer dört kitap ise Nuri Yılmaz'a ait. "Temel Kavramlar-1"de Kur'an'da en fazla kullanılan temel kavramlar inceleniyor. Vahiy, Kur'an, Nebi, Resul, Sünnet, Sünnet-i Resul'ün dikkatlere sunulduğu kitap, kavramların önemini de ortaya koyuyor. Yılmaz'ın "Bitmeyen Savaş" adlı kitabı ise hak-batıl savaşına eğiliyor. Süregelen savaş, Allah'ın yolu üzerinde kurulan tuzak (Yahudilik, Hristiyanlık, Maddeci medeniyet-materyalizm), şeytan tuzak nasıl işliyor, ne yapmalı kitapta yer alan konulardan bazıları. Tarihin derinliklerinden gelen tecrübe, İslam'a göre birey ve sorumlulukları, mücadeleyi doğru anlamak konuları "Allah Yolunda Yürürken"de ele alınıyor. Nuri Yılmaz, "Müslüman Olmak"ta İslam'ın hayatta gerçekleşme yoluna dikkat çekerken Müslüman kimdir sorusunun da cevabını arıyor.

Kırmızı Mİnare http://arsiv.ajans5.com/detay/2009/09/25/kirmizi-minare-ibrahim-gose.html

Kırmızı minare:

Doğduğumuz yer, çocukluk ve ilk gençlik günlerimiz... Sanki bir su tasının hep en dibinde durur... Tas dolar ve taşar, dolar ve taşar... Ama dibi, hep ilk günkü tazeliğinde durmaya devam eder. Bellekle bilinç arasındaki tutkulu macera kadar etkileyici olan ne var? Hepimizin hayata bakan gözlerini, çocukluk hatıraları kurmuyor mu? İnsan tekinin o göz yaşartıcı varoluş mücadelesinin sırrı, henüz çocukken yazılmaya başlanan hayat mektubunda saklı... İlk felsefeciler, çocukluk çağını henüz üzeri doldurulmamış beyaz bir kağıda benzetirler. Biz büyüdükçe, hayata dair yazılmış mektubumuz da kısım kısım dolar...
Hıristiyan`a Müslüman diye işkence! http://www.haber7.com/kitap/haber/441410-hiristiyana-musluman-diye-iskence

Hıristiyan bir Arap, "ben Allah'a bile inanmam" diye haykırdığı halde zindanlarda tam 13 yıl İhvan-ı Müslimin üyesi sanılarak işkence gördü. Ama talihsizliği bununla sınırlı değildi, Müslümanlar da ona farklı gözle bakıyorlardı.


Bütün ailesi Fransa'ya göç etmiş olan Suzan, muhabbet duyduğu Suriyeli Katolik Hristiyan Arap gencine Suriye'ye dönmemesi için yalvarır ve Paris'te kalıp kendisi ile yaşamasını ister.

"Suzan, ben vatanımı seviyorum. Şehrimi seviyorum. Bu boş ve anlamsız bir romantiklik değil. Aksine bilinçli ve köklü bir his. Mahallemizdeki eski evlerin duvarlarına kazılmış yazılar hâlâ hafızamda. Onlmarı özlüyorum" der ve genç kızın dudaklarına son bir öpüpücük kondurarak Orly havaalanınıdan vatanına doğru umut uçuşuna başlar.

Bir dönem romanı: Kitabevi http://haber.star.com.tr/kitap/bir-donem-romani-kitabevi/haber-1004646

ÜMİT AKTAŞ, ŞİİRLERİNİ DE ROMANLARINI DA ŞUURLA İNŞA EDİYOR. AKTAŞ’IN KALEME ALDIĞI KİTABEVİ, GEÇMİŞİ NOSTALJİ TUZAĞINA DÜŞMEDEN KURGULAYAN BİR YÜZLEŞME ROMANI.


SUAVİ KEMAL YAZGIÇ

Mazi bizatihi taşıdığı lezzetten ziyade hatıralarımızda tekrar tekrar kurgulanarak yaşatıldığı için güzel görünür bize. Geçmişe lezzet katan asıl unsur yaşadıklarımız değil hatırladıklarımızdır. Bir yönüyle insanın fıtratının parçası olan nostalji bir yönüyle de modern tüketim toplumunun taleplerine cevap vererek güçlenmiştir. Zira geçmiş bir yüzleşme ve hesaplaşma aracı olmaktan çıkartılınca yani özneler susturulunca geriye üzerine fiyat etiketi yapıştırmaya uygun pek çok nesne kalır.


Sakın konuşma! Duvarlar seni duyabilir http://www.timeturk.com/tr/2013/08/05/suriyeli-muhaliflerin-hayatini-yazdi.html

Sakın konuşma! Duvarlar seni duyabilir

AA Katar temsilcisi FeyzaGümüşlüoğlu, Mana Yayınları'ndan çıkan 'Suriye'de Muhalif Olmak, Sakın konuşma! Duvarlar seni duyabilir' adlı kitabı için Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi 13 muhalifle görüştü.


Kitapta, SMDK Türkiye Temsilcisi Halit Hoca, SUK Başkanı George Sabra, Suriye Müslüman Kardeşler lideri Ali Beyanuni, SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Heysem Malih gibi muhaliflerin yanı sıra rejimden ayrılarak muhalefet safına katılan eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab'ın da yaşam öyküsü yer alıyor.
M. Yaşar Soyalan - Suriye http://www.timeturk.com/tr/2013/03/08/emevi-hanedanligindan-esed-diktatorlugune-suriye.html

Emevi Hanedanlığından Esed Diktatörlüğüne: Suriye

M. Yaşar Soyalan'ın 'Emevi Hanedanlığından Esed Diktatörlüğüne / Suriye' adlı kitabı çıktı.TIMETURK / Haber Merkezi

M. Yaşar Soyalan'ın "Emevi Hanedanlığından Esed Diktatörlüğüne / Suriye" adlı kitabı Mana Yayınları'ndan çıktı.

KitapTanıtımYazısı :

Bu kitap ne salt kuru tarihi bir metindir ne de sadece son olayları analiz eden, tarihi arka plan ve ruhtan yoksun siyasi bir çalışmadır. Şam merkezli Suriye’nin kadim dönemlerinden başlayarak, bölgenin sosyolojisi ve tarihi arka planı ile bugün yaşananlar arasında bir bağ olduğu gerçeği ve daha pek çok nedenle eleştirel bir okuma yapıldı.
Ünlü Müslüman düşünür Şankıti İstanbul`da http://www.timeturk.com/tr/2011/04/14/unlu-musluman-dusunur-sankiti-istanbul-da.html

Ünlü Müslüman düşünür Şankıti İstanbul'da

İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden Dr. Muhammed Muhtar eş-Şankıti İstanbul'da. Şankıti bugün ve yarın İstanbul'da seminer verecek. Seminere tüm İstanbulular davetlidir.Haber Merkezi / TİMETURK

İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden ve Timeturk yazarı Dr. Muhammed Muhtar eş-Şankıti İstanbul'da. Bugün (Perşembe) saat: 2:30'da İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde "Tarihten Bugüne Şii-Sünni İlişkileri" ve yarın Cuma saat: 19'da Fatih Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde "Türk-Arap İlişkileri ve Yeni Ortadoğu" üzerine konferans verecek olan Şankıti'nin Türkçe'ye tercüme edilmiş üç kitabı bulunuyor. Şankıti'nin Mana Yayınları arasından "Siyaset Fıkhı" ve "Siyasi Fetvalar", Çıra yayın

Babam Mevdudi kitabı sizi çok etkileyecek http://www.timeturk.com/tr/2011/03/09/babam-mevdudi-kitabi-sizi-cok-etkileyecek.html

'Babam Mevdudi' kitabı sizi çok etkileyecek

Hind-alt kıtasının yetiştirmiş olduğu İslam dünyasının gözbebeği büyük İslam alimi Ebul A’la Mevdudi’nin hayatı bu kez kızının gözüyle Türkçe’ye aktarıldı. “Babam Mevdudi” kitabı herkesi çok duygulandıracak…


Haber Merkezi / TİMETURK

İslam dünyasının tanınmış Pakistanlı alimlerinden Ebul A’la Mevdudi’nin hayatı kızının dilinden Türkçe’ye aktarıldı. Kızının kaleme aldığı “Babam Mevdudi” kitabı, Hind alt kıtasının yetiştirmiş olduğu bu alimi evinin içinden tanımanızı sağlıyor. Kalemiyle ve nefesiyle İslam ümmeti için gecesini gündüzüne katan ünlü İslam alimi Mevdudi, annesi, eşi ve çocuklarıyla olan ilişkileriyle de herkesi duygulandıracak. 

Tunus ve Mısır’da İslamcılığın iktidarla imtihanı http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20472

Fatih Okumuş, 'İslami Hareketin İktidar Deneyimi & Tunus ve Mısır' adlı çalışmasında İslami hareketlerin siyasetle ve iktidarla ilişkilerini, reel siyasetle sınavlarını sorguluyor. Muaz Ergü yazdı.

Geride bıraktığımız birkaç yılda özellikle Arap coğrafyası çok yoğun ve beklenmedik hareketliliğe şahit oldu. Büyük halk kitleleri kendilerini yöneten dikta yönetimlere karşı meydanları doldurdu. Statükoya isyan hareketleri sokakları alevlendirdi. Yıllarca diktaların, askeri yönetimlerin, şahların, sultanların baskı ve zorbası altında nefes alamaz hale gelen, ülkelerin üzerine karabasan gibi çöken zalim yöneticilerin zevk-ü sefa içinde süren hayatlarına karşın yokluklarla, yoksulluklarla boğuşan halklar bu çevrimi kırabilmek için ayaklandılar. Bu isyan ve başkaldırılar büyük umutlar meydana getirdi. Aynı zamanda büyük çıkmazları, siyasi durağanlıkları, yönsüz değişimleri de beraberinde taşıdı. Her isyan hareketine karşı statükonun sinsi ve ayak oyunlarıyla dolu işleyişi betondan bir blok gibi yükseldi. Her sahici ve umut dolu değişim hareketlerinin karşısına statükonun setleri dikildi.
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat