True
Muazzam Begg

Muazzam Begg


1968'de İngiltere'nin Birmingham şehrinde doğdu. Kendi-si Pakistan asıllı İngiliz vatandaşıdır. Evli ve 4 çocuk babası-dır. İlkokulu Yahudi King David İlkokulu'nda okudu. Genç-lik yılları Vaşak çetesinde kavgalarla geçti. Wolverhampton Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı.
 
Gençlik yıllarında umre ve Pakistan'a ziyaretiyle beraber İslam'a ilgisi arttı. 1993 yılında Afganistan'da Taliban karşıtı Kuzey İttifakı eğitim kamplarını ve Keşmir için savaşan Pa-kistanlı mücahitleri ziyaret etti. Onların yaşam şeklinden etkilenip Bosna savaşında mazlumlara yardımcı olmak için girişimlerde bulundu. Çeçenistan için yardım kampanyaları gerçekleştirdi. Bir süre ailesiyle birlikte Afganistan'da fakir-lere ve ihtiyaç sahiplerine yardım organizasyonları yaptı. 2002 yılında Pakistan'da, Pakistan istihbaratı tarafından bir gece vakti sorgusuz sualsiz tutuklandı ve CİA' ya teslim edil-di. Yargılanmadan, daha neyle suçlandığını bile bilmeden Düşman Savaşçı ithamıyla, yaklaşık bir yıl Bagram'da hapis yattı. Daha sonra 2003 yılında Guantanamo'ya sevk edildi. Begg, suçsuz yere Guantamo'da işkence, dayak ve tecrit hapsi ile dolu tutukluluk günlerinden sonra İngiliz hüküme-tinin ve avukatlarının çabalarıyla 25 Ocak 2005'te diğer 3 İngiliz mahkumla birlikte serbest bırakıldı.

Yazarın Yayınevimizdeki kitapları

İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat