True

Arap Hakkındaki İçerikler


Kategori

Kitap

Yazar

Basında

haber7 - Arap baharı http://www.haber7.com/kitap/haber/783750-ortadoguyu-sekillendiren-iki-slogan

Ortadoğu'yu şekillendiren iki slogan

Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı, Dünyanın kalbi mertebesinde gördüğü Arap Dünyası'nda yaşanan Bahar rüzgarlarının tüm dünya nasıl etkilediğini kaleme aldı.


Arap Dünyası (Batılıların kavramıylaOrtadoğu) dünyanın kalbi mertebesindedir, burada meydaha gelebilecek her hangi bir değişim tüm dünyayı etkisi altına almaya müsaittir" diyen Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı'nın kaleme aldığı ve Arap ülkelerindeki halk ayaklanmalarının anlatıldığı ''Arap Baharı'' isimli kitapta Arap Baharından çıkartılması gereken 23 ders olduğu savunuluyor.

Mana Yayınlarından çıkan kitapta okuru önce 20. yüzyılın başına götüren Kışlakçı, Osmanlı'nın tarih sahnesinden çekilmesinden sonra batılıların Orta Doğu ve Afrika'yı nasıl şekillendirdiğini anlatıyor,

2010 yılının sonu ile 2011 yılının başında Tunus ve Mısır'da başlayan ve kısa süre içinde tüm bölgeyi etkisi altına alan halk hareketlerinde iki slogana dikkat çeken yazar, "Eş-Şa'b Yurid İskate'n Nizam (Halk rejimin düşmesini istiyor ve Eş-Şa'b Yurid İskate'r Reis (Halk Başkanın düşmesini istiyor) sloganlarının yeni bir siyaset dilinin doğduğunun açık kanıtı olarak gösteriyor.

Arap Ahlaki Aklı - Kitap haber http://www.kitaphaber.com.tr/gazali-yeni-eflatuncu-ve-hiristiyan-midir-k2483.html

Gazali, Yeni Eflatuncu Ve Hıristiyan Mıdır?

  1. Abidel-Cabiri, 1987 yılında Rabat Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen "Ebu Hamid el-Gazali" sempozyumunda yaptığı sunumda şu ifadelere yer vermiştir.

"Gazali Düşüncesi" isimli eserinin sonuç kısmında Arent Jan Wensinck şöyle demektedir:

"Gazali düşüncesi ile ilgili araştırmamızın sonunda, onun etkilendiği üç büyük düşünce sistemi karşısındaki konumunu açıklamaya çalışalım: İlk olarak Gazali Müslümandır. Allah tasavvurunda, O'nu kaza ve kaderi elinde tutan, irade sahibi ve yaratıcı bir ilah olarak düşünürken Müslümandır. Kişiliğini yansıtan takvası ve dini duyarlılığı gibi şahsi özellikleri noktasında da Müslümandır. İslam dünyasında "akla dayanma" 

İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat